Zakar Máté: Bioüzemanyagokkal kapcsolatos attitűdfelmérés a magyar autósok körében
szeptember 24.
2021
|
Munkácsy Béla
|
A 2020-as EU-s célok között nagy hangsúlyt kapott a közlekedésben a megújuló erőforrások részarányának 10%-ra emelése. Annak érdekében, hogy ezt elérhessük, fontos szerepe van a bioüzemanyagoknak. A bioüzemanyagok kötelező üzemanyagba keverési aránya emelkedett, s várhatóan – a 2030-as, szigorúbb célok elérése érdekében – még magasabbra fog emelkedni a kötelező bioüzemanyag-részarány. Éppen ezért fontosnak tartom, hogy felmérjük az autósok bioüzemanyagokkal kapcsolatos ismereteit, attitűdjeit. A kutatás keretében vizsgálom a megkérdezettek szocio-demográfiai jellemzőit, a bioüzemanyagokkal kapcsolatos alapvető ismereteket – s ezek forrásait –, a bioüzemanyagokkal kapcsolatos attitűdöket, illetve néhány specifikus tudást igénylő kérdést is tartalmazott a kérdőív.
A 2030-ra vonatkozó EU-s célok közt fontos szerepet kap a közlekedésben a megújuló energiák részarányának növelése. A konkrét célkitűzés 14%-ra növelni a megújulók részarányát, emellett pedig az első generációs bioüzemanyagok részarányát 7%-ban maximalizálni – annak érdekében, hogy ne okozza az élelmiszernövények termőterületének csökkenését a bioüzemanyag részarány-növekedése.
Az előadás célja, hogy bemutassam a vizsgálat alapján a magyar autósok bioüzemanyagokkal kapcsolatos attitűdjeit, ismereteit; s ezek alapján információt nyújtsak arról, hogy mik az elsődleges ismeretforrások, milyen mély a témával kapcsolatos ismeretük, s ennek tükrében hogyan vélekednek a válaszadók a növényi hajtóanyagokról. Az attitűdfelmérésben olyan állításokat fogalmaztam meg, melyek pozitív, illetve negatív színben tüntetik fel a bioüzemanyagokat, az állításokkal való egyetértést hatfokozatú Likert-skálán mértem.