Németh Ádám–Josef Kohlbacher: A szubjektív jóllét és a magyar-osztrák határmenti ingázás kapcsolata a Covid-19 idején
szeptember 24.
2021
|
Kocsis Károly
|
Az előadás a határmenti ingázás és a szubjektív jóllét kapcsolatát mutatja be a Covid-19 pandémia idején Északnyugat-Magyarországon. A kutatás célja, hogy választ adjon az alábbi kérdésekre. (1) Hogyan hatott a pandémia a magyar-osztrák határmenti ingázók szubjektív jóllétre? (2) A határmenti ingázók jólléte milyen mintázatot mutat a magyar és osztrák átlaggal összehasonlítva? Vajon a magasabb osztrák bérek ellensúlyozni tudják az olyan immateriális tényezők szerepét, mint a felborult munka-magánélet egyensúly, a hosszú ingázási idő, vagy épp a túlképzettség? (3) Mennyire fontosak a szubjektív jóllét egyes tényezői a migrációs terveknél; amikor el kell dönteni, hogy folytassák az ingázást, végleg elköltözzenek Ausztriába, vagy akár visszatérjenek a magyar munkaerőpiacra?
A kutatás alapjául szekunder statisztikai adatok, interjúk és egy 510 fős online survey szolgál, amely 2020 végén – 2021 elején mérte fel a határmenti ingázók és nem ingázók jóllétét. (A projekt során a szigorú járványügyi intézkedések miatt személyes interjúk készítésére nem volt lehetőség.) A standardizált OECD kutatási keret lehetővé teszi az eredmények nemzetközi összehasonlítását is pl. az EU-SILC 2013 és 2018-as adatbázisával. Az előzetes eredmények alapján úgy tűnik, hogy a Covid-19 válság negatív hatásai ellenére (munkaerőpiaci bizonytalanság, a határellenőrzés visszaállítása, közlekedési fennakadások stb.) az ingázók szubjektív jólléte általánosságban véve magasabb, mint a Magyarországon dolgozóké, de továbbra is elmarad az ausztriai átlagtól.
A kutatást a Stipendienstiftung der Republik Österreich (OeAD postdoctoral Scholarship of the Scholarship Foundation of the Republic of Austria, Ref. No. ICM-2019-14933) támogatta. / The research was supported by the Stipendienstiftung der Republik Österreich (OeAD postdoctoral Scholarship of the Scholarship Foundation of the Republic of Austria, Ref. No. ICM-2019-14933).