Hornyák Sándor–Korom Pál Ferenc–Korom Annamária–Karancsi Zoltán: A klímaadaptáció esztétikai szempontú vizsgálata egy tápéi mintaterületen
szeptember 24.
2021
|
Szalai Zoltán
|
Kutatásaink során számos alkalommal szembesültünk azzal, hogy egymással konkrét kapcsolatban nem lévő szakma ütközőzónájában találtuk magunkat. Van-e közös érdeke a település kezelőinek, fejlesztőinek és lakóinak? Ha nincs, akkor mi ennek az oka?
Szakmailag talán nincs közös nevező, de emberileg van, hiszen fontos, hogy az emberek és az általuk kialakított közösségek jól érezzék magukat a (lakó)környezetükben testileg, és lelkileg egyaránt. Tudják, érezzék azt, ha a környezetük állapota megfelelő, de azt is érzékeljék, ha nem. Véleményünk szerint az egyén esztétikai minőségében kerül kölcsönhatásba a környezetével, amely környezetre egyre inkább hatással van a változó klíma és az arra adott nem megfelelő megoldások hatásai, így a változások az utcakép esztétikai minőségét is befolyásolják. Esztétikai szempontból mérhetők tehát föl a legjobban mindazok a teendők, amelyeket meg kell valósítani és amelyekben az egyes szakmáknak együtt kell működniük egy élhetőbb városkép megteremtéséért.Ezt a kérdést vizsgáljuk meg alaposabban ebben a tanulmányunkban.
A kérdés feldolgozásához a korábbi kutatásaink, terepbejárásaink során szerzett tapasztalatainkat és kikristályosodott elemzési szempontrendszerünket vesszük alapul, amikor Szeged -Tápé vonatkozásában bemutatjuk és elemezzük a fennálló közterületi zöldfelület és csapadékvízkezelési problémákat, illetve az utcák és lakóingatlanok földrajzi helyzetéből következő eltérő nap-bevilágítottságból következő klímaadaptációs különbségeket.