Bertalan László–Szopos Noémi–Nagy Bálint–Anette Eltner: Drónokkal végzett hidromorfológiai monitoring új módszerei a Sajó példáján
szeptember 24.
2021
|
Biró Tamás
|
A sekély medrű vízfolyások hidrológiai vagy hidrodinamikai modellezéséhez elengedhetetlen a megfelelő térbeli és időbeli léptékű alapadatok rendelkezésre állása. A nagyobb folyók esetén alkalmazott mérőhajók szinte egyáltalán nem bevethetők a 0,5-2 méter között ingadozó medrek felmérésére, főleg, ha intenzív fenékhordalék mozgása miatt a mederfenék topográfiája gyakran változik.
Az egyre pontosabb mérésekre alkalmas geodéziai műszerek használata ráadásul számos esetben nem lehetséges a terepviszonyok összetettsége miatt vagy nagyvízi események során. Előadásunkban olyan technológiákat szeretnénk bemutatni, ahol a mérések főként pilóta nélküli légijárművekkel, drónokkal történnek. Szó esik az ún. „non-contact” hidrometriai felmérésekről, melyek során látható vagy akár termális infravörös tartományban rögzített drónvideók alapján határozzuk meg a felszíni vízsebességet közvetlenül a vizsgált folyószakaszokon. Az adatok alapján a hivatalos vízmércéktől több tíz folyamkilométerre eső szakaszok hidrológiai sajátosságai is vizsgálhatóvá válnak. Az előadás másik fő témája a direkt georeferenciával adatokat gyűjtő, ún. RTK-drónok alkalmazhatóságát vizsgálja a parterózió felmérése során. Az alkalmazott technológiák során azok megbízhatóságát is részletesen elemezzük.