szeptember 24.
2021
|
Farsang Andrea
|
A közösségi tudomány – citizen science – már évtizedek óta működő kutatási forma, amelyben a „hivatásos” kutatók egy-egy kutatási programban a lakosság segítségét kérik. Az „önkéntes” kutatók hozzájárulhatnak megfigyeléseikkel vagy tapasztalataikkal az egyes programok sikerességéhez. Hazánkban csillagászati, botanikai vagy akár madár megfigyelési programok már évek óta sikerrel működnek, azonban talajtani kutatásokban ez idáig nem indult közösségi tudomány program. Évekkel ezelőtt a Kanadai Agrárminisztérium kezdte a „soil your undies” programot, amely a talajok egészségi állapotára igyekezett felhívni minél szélesebb körben az emberek figyelmét. Azóta számos amerikai állam, és sok európai ország is átvette ezt a kezdeményezést ahol gazdálkodók és laikusok vizsgálhatták talajaik állapotát egy egyszerű vizsgálat segítségével.
Az „Alsóban az élet” kampány az érdeklődő lakosság bevonásával 2021 tavaszán indult hazánkban. A kutatásban az „önkéntes” kutatók kézhez kaptak egy pamut alsóneműt, amelyet kb. 20 cm-es mélységbe kellett elásniuk, ezzel „táplálékot” jelentő cellulózt szolgáltatva a talajlakó élőlények számára. Több, mint két hónap elteltével az alsónemű kiásása után megfigyelhetők a bomlási jelek, amely mint indikátor jelzi a talajélet aktivitását, közvetett módon a talaj egészségi állapotát. A visszamaradt alsónemű digitális fotójának elemzésével becsülhető a talajlakó élőlények munkája.
A közösségi médiában megjelent felhívások és célzott csoporthirdetések segítségével mintegy 1193-an jelentkeztek a programra országosan, összesen 1966 helyszínnel, ezzel mondhatni országos lefedettséget biztosítva a kutatás részére.